Otwórz z dźwiękiem


Witaj, dzisiaj jest Poniedziałek 15.07.2024r.
Masz pytania napisz do nas


Logowanie
e-mail
Hasło


Nie posiadasz konta?
Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?
Resetuj hasło


CZARNIAK

Wyciągnięte, opływowe ciało o długiej, mocnej głowie. Średnica oka mniejsza od długości pyska. U starszych osobników szczęka dolna nieco wysunięta ku przodowi. Wąsik na podbródku bardzo mały lub zupełnie go brakuje. Linia boczna jest prawie prosta. Płetwy grzbietowe osadzone blisko siebie. W pierwszej jest 13-14 miękkich promieni, w drugiej 20-22, a w trzeciej 20-24. Dwie płetwy odbytowe; pierwsza z 25-28 promieniami miękkimi, druga z 19-25. Pierwsza płetwa odbytowa rozpoczyna się pod początkiem nasady drugiej płetwy grzbietowej. Płetwa ogonowa szeroka, z koliście wciętą tylną krawędzią. Grzbiet od zielono- do czarno-brązowego. Boki mosiężno-żółtawe. Strona brzuszna biało-srebrzysta. Linia boczna jasna, wyraźnie odcinająca się od ciemniejszego ubarwienia ciała. Maksymalna długość 1,2 m (w wieku około 27 lat).


Występowanie

Północny Atlantyk; na zachodzie od Cieśniny Hudsona do zatoki Chesapeake, na wschodzie od Morza Barentsa poprzez Spitsbergen, Islandię i Wyspy Brytyjskie do Zatoki Biskajskiej; północne rejony Morza Północnego, Skagerrak, Kattegat.


Tryb życia

Stadna ryba; w młodości chętnie przebywa wśród bloków skalnych i wodorostów przybrzeżnych wód. Osobniki dorosłe odchodzą od wybrzeża na głębokie wody, gdzie ciągną, często bardzo daleko, za swą wędrującą na tarto zdobyczą (śledzie). Dojrzałość płciową uzyskują pomiędzy 5 a 10 rokiem życia. Ciągną wówczas na tarliska, gdzie wiosną przystępują do rozrodu (w Morzu Północnym na głębokości 100-200 m przy temperaturze wody 3-10 °C). Ikra i larwy unoszą się swobodnie w wodzie.

Odżywianie

Raki, wylęg ryb, w starszym wieku stadne ryby.


RDZAWIEC


WITLINEK


DORSZ


BROSMA


MOLWA


PLAMIAK, ŁUPACZ


HALIBUT BIAŁY


MORSZCZUK


ZĘBACZ PASIASTY


ŻABNICA


MAKRELA


KARMAZYN


ŚLEDŹ SKANDYNAWSKIhitra-wedkarstwo.cba.pl - wędkarstwo morskie seszele, wędkowanie na seszelach, wędkarstwo morskie norwegia, turystyka wędkarska, morskie wyprawy wędkarskie, morskie wędkarstwo w norwegii, wyprawy wędkarskie norwegia i indywidualne wyprawy wędkarskie